czwartek, 08 grudzień 2016 12:26

Dieta bezglutenowa - moda czy zdrowie?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dieta bezglutenowa - modna dieta. Czy jest odpowiednia dla wszystkich?

W ostatnim czasie mamy do czynienia z szeroko rozpowszechnioną dietą bezglutenową. Czy jest to tylko chwilowa moda? Czy naprawdę ta dieta jest taka skuteczna?


Zacznijmy od tego czym jest gluten i z czym może wiązać się jego spożycie?

Gluten jest białkiem zapasowym występującym w zbożach tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies oraz pszenżyto. Do najpoważniejszych nietolerancji glutenu należy celiakia. W tej jednostce chorobowej nawet najmniejsze zanieczyszczenie pożywienia glutenem może być przyczyną pojawienia się takich objawów jak – silne bóle brzucha, zatrucia, biegunki. Nieprzestrzeganie diety bezglutenowej może prowadzić do stanów zapalnych jelit, zniszczenia kosmków jelitowych a w dalszej perspektywie czasu niedożywienia, niedokrwistości wynikających z zaburzenia wchłaniania składników odżywczych.

Oprócz celiakii w środowisku medycznym scharakteryzowano także nadwrażliwość na gluten (gluten sensitivity). Dolegliwość ta jest związana z brakiem występowania charakterystycznych dla celiakii przeciwciał oraz brakiem stanu zapalnego w jelitach. Objawy nie są kojarzone zazwyczaj ze spożyciem konkretnych produktów glutenowych, pojawiają się w dłuższym odstępie czasu od ich zjedzenia, należą do nich – bóle brzucha, problemy skórne, bóle głowy, zmęczenie, wzdęcia, zaparcia, przelewanie w jelitach.

Zatem stosowanie diety bezglutenowej jest uzasadnione w powyższych przypadkach, skąd zatem tak szerokie zainteresowanie tą dietą?

Objawy, które towarzyszą chociażby nadwrażliwości na gluten są bardzo rozpowszechnione  i nie koniecznie związane z nietolerowaniem glutenu, co może być mylące.
Ponadto często osoby przechodzące na dietę bezglutenową zaczynają zwracać uwagę na jakość pożywienia, wtedy ogólny sposób odżywiania znacznie poprawia się. Samo wprowadzenie do diety produktów zdrowych, nieprzetworzonych powoduje polepszenie stanu zdrowia, samopoczucia a nawet ustąpienie zmęczenia, bóli różnego pochodzenia.

Czy zatem stosowanie diety jest uzasadnione?

Tak, jednak jedynie w przypadku celiakii oraz nadwrażliwości na gluten. U większości osób wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych może dać  pozytywne efekty oraz poprawę stanu zdrowia bez stosowania diety bezglutenowej. Gluten nie szkodzi wszystkim a wykluczenie tego składnika powinno zostać potwierdzone odpowiednimi badaniami, obserwacjami organizmu, które poświadczałyby zasadność stosowania tej diety.

Wprowadzenie diety bezglutenowej zawsze powinno zostać poprzedzone szczegółowym wywiadem z dietetykiem. Po rozpoczęciu diety bezglutenowej istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na jakość spożywanych produktów, szczególnie gotowych do spożycia, zawierają one bowiem bardzo dużo sztucznych dodatków. Dieta bezglutenowca powinna opierać się w szczególności na produktach bezglutenowych naturalnie oraz nie zanieczyszczonych glutenem w procesie przygotowywania do spożycia oraz pakowania.

Spożywając posiłki poza domem, bądź korzystając z cateringu warto dopytać o posiadanie Certyfikatu „MENU BEZ GLUTENU”, gdyż wtedy mają Państwo gwarancję odpowiedniej jakości produktów bezglutenowych.

Catering dietetyczny FITWAY jest jedynym cateringiem na rynku, który posiada taki certyfikat!Czytany 86895 razy Ostatnio zmieniany piątek, 30 grudzień 2016 13:03