czwartek, 08 grudzień 2016 12:34

Dieta bez laktozy

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dieta bez laktozy - jak to można zrobić ?Każda restrykcja żywieniowa, konieczność wykluczenia pewnych produktów z diety wiążę się z dużym zaangażowaniem i znajomością produktów, które są wybierane na zakupach. Jednym z takich ograniczeń jest stosowanie diety bezlaktozowej.


Laktoza jest cukrem, który występuje w mleku i nadaje mu lekko słodkawy smak. Rozkładana jest ona w jelitach przez enzym – laktazę. Aktywność tego enzymu zależy od wielu czynników, np. genetycznych, wieku, prawidłowej budowy nabłonka jelit.

Wszelkie zaburzenie w produkcji laktazy wiążą się z nierozkładaniem tego cukru w jelitach. Niestrawiona laktoza zaczyna fermentować. Gromadzące się w wyniku tego gazy, powodują pojawianie się wzdęć i bólów brzucha po spożyciu produktów mlecznych, zawierających laktozę. Sposobem na złagodzenie i wyeliminowanie tych objawów jest stosowanie diety bezlaktozowej.

Produktami, które naturalnie zawierają laktozę są: mleko, produkty mleczne i nabiał. Należy uważać także na ukryte źródła laktozy w produktach przetworzonych np. ciasta, naleśniki, ciastka, lody, których mleko lub produkty mleczne są z jednym z składników.

Aktualnie na rynku dostępny jest szereg produktów nabiałowych, które w procesie technologicznym mają usuwaną laktozę. Spożycie takich produktów bezlaktozowych nie wiąże się z powstaniem dolegliwości u osób nietolerujących laktozy. Produkty zawierające laktozę można zastąpić także naturalnie bezlaktozowymi, np. mleka i jogurty roślinne (kokosowe, sojowe).

Będąc na diecie bezlaktozowej, podobnie jak w każdym innym sposobie odżywiania należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią zawartość w diecie makroskładników (białka, tłuszcze, węglowodany) i mikroskładników (składniki mineralne i witaminy).  Jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany a spożywane posiłki pełnowartościowe.

Przy dzisiejszym trybie życia prawidłowe zbilansowanie diety może być problematyczne, dlatego może warto oddać się pod opiekę fachowcom?

Wiele firm, zarówno cateringowych serwujących diety pudełkowe jak i kawiarniach, restauracjach w swojej ofercie posiada już menu diety bezlaktozowej, jedną z takich firm jest catering dietetyczny FITWAY!

W ofercie firmy znajduje się także w pełni zbilansowany jadłospis diety bezlaktozowej, która może być dodatkowo dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta.

Zdrowie powinno być najważniejsze, dlatego warto zadbać o nie pod opieką specjalistów!

Czytany 80501 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 styczeń 2017 14:02