środa, 21 grudzień 2016 12:26

KAWA - czy jest taka zła?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kolejna mała czarna?  Zastanawialiście się nad wpływem kofeiny na organizm?

 

Kawa jest napojem spożywanym przez większą cześć społeczeństwa w ilości średnio 3 kg na osobę. Wiadomo, że picie kawy w nadmiernych ilościach może prowadzić  m.in. niedoborów składników odżywczych w organizmie, nadciśnienia, nadkwaśności. Z drugiej strony kofeina zawarta w kawie ma nas pobudzać, przyspieszać przemianę materii.

Jak to jest naprawdę? Jak działa kofeina zawarta w kawie?

Kofeina jest silnym diuretykiem. Znajdziemy ją zarówno w kawie jak i herbacie pod postacią teiny. U osób odwodnionych kofeina może pogłębiać patologie, jednak spożycie dawki 200-300 mg kofeiny (2-3 filiżanki kawy lub 5-8 filiżanek herbaty) u osób odpowiednio nawodnionych nie powinno powodować odwodnienia. Ponadto u osób regularnie spożywających kofeinę ( w kawie lub herbacie) może rozwinąć się tolerancja i działanie moczopędne jest dużo mniejsze w porównaniu do osób nie pijących regularne kawy.

W badaniach przeprowadzonych na ludności Ameryki Południowej udowodniono mniejsze występowanie cukrzycy typu 2 u osób spożywających 3 filiżanki kawy dziennie. U tych osób zaobserwowano niższą glikemię po posiłkową w porównaniu z osobami nie spożywającymi kawy. Działanie to ma być uwarunkowane zwiększoną wrażliwością komórek na działanie insuliny. Kwas chlorogenowy występujący w kawie zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

Z drugiej strony osoby spożywające więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie są bardziej skłonne do  sięgania po inne używki tj. papierosy czy alkohol oraz nadużywania ich. Zauważono wyższą zachorowalność na raka płuc u osób spożywających duże ilości kawy i palących papierosy, jednak można wywnioskować, że większy wpływ na rozwój raka miało palenie.

Podsumowując kawa nie jest samym złem jednak ważny jest umiar w jej spożyciu. Biorąc pod uwagę to, że pobudza diurezę jej spożycie powinno zostać ograniczone do 3 filiżanek dziennie. 

Czytany 109926 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 styczeń 2017 12:26