wtorek, 24 styczeń 2017 14:12

Żywienie w sporcie

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Żywienie osób aktywnych fizycznie


Prowadzenie aktywnego stylu życia wymaga uwzględniania specjalnych potrzeb żywieniowych.
Jedną z grup naszych klientów są osoby amatorsko i zawodowo uprawiające sport, których menu uwzględnia ich szczególne potrzeby żywieniowe. 

W żywieniu osób aktywnych istotne jest zbilansowanie wszystkich makroskładników tj. białko, tłuszcze i węglowodany, których odpowiednia zawartość oraz proporcje wpływają na jakość treningów ale także regenerację organizmu po treningu.
           Węglowodany są głównym źródłem energii, białko natomiast pełni swoje funkcje jako materiał budulcowy a także w przypadku deficytu energetycznego może pełnić funkcje materiału energetycznego. Odpowiednia podaż tłuszczu jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Oprócz dostarczania sporej ilości energii tłuszcz wchodzi w skład błon komórkowych zapewniając im odpowiednią elastyczność oraz odpowiedni transport składników odżywczych. Ponadto tłuszcz jest niezbędny do syntezy hormonów steroidowych, do których należą hormony płciowe.
Istotna jest także odpowiednia zawartość witamin i składników mineralnych. Witaminy (witamina C, E) biorą udział w wielu reakcjach metabolicznych oraz enzymatycznych, a także pomagają w neutralizacji wolnych rodników powstających w dużych ilościach podczas intensywnych treningów.
           Niezwykle ważne jest także spożycie odpowiedniej ilości składników mineralnych, które oprócz uczestnictwa w reakcjach enzymatycznych są także materiałem budulcowym w organizmie np. wapń, magnez.W żywieniu osób aktywnych istotne jest zwrócenie uwagi na każdy aspekt żywienia, tak aby zagwarantować organizmowi wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, zapobiegania niedoborom oraz odpowiedniej regeneracji.

Czytany 70552 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 24 styczeń 2017 14:25