wtorek, 26 wrzesień 2017 08:56

Dynia - jesienna piękność pełna zdrowia

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Cenne właściwości dyni wykorzystywane są od bardzo dawna zarówno w kuchni jak i w medycynie naturalnej.
Można ją spotkać w wielu odmianach, które różnią się kształtem, smakiem oraz niektóre strukturą. Cześć gatunków nadaje się do pieczenia ciast, zup lub do włożenia do słoika na zimę. Niektóre pełnią także funkcję ozdobną.


Warzywo to jest niskokaloryczne – w 100g ma zaledwie 26 kcal, dlatego z powodzeniem może być jedzona przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy bądź po prostu zdrowo się odżywiać.

Dynia posiada bardzo wysokie właściwości odżywcze. Zawiera sporą dawkę witamin, między innymi witaminy C, A, E, które mają szczególne właściwości przeciwutleniające. Występujący w dyni beta-karoten, należący do karotenoidów i będący prowitaminą A, jest barwnikiem o pomarańczowym kolorze. To dzięki temu barwnikowi dynia zawdzięcza swój kolor oraz hamujący wpływ na procesy oksydacyjne. Karotenoidy przeciwdziałają odkładaniu się złogów cholesterolowych w ścianach tętnic, zatem mają korzystny wpływ na stężenie cholesterolu oraz przeciwdziałają miażdżycy tętnic. Witamina A jest również składnikiem barwnika wzrokowego, który pozwala na widzenie w półmroku, ponadto zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oraz zaćmy.

Innymi składnikami odżywczymi występującymi w dyni są witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina) oraz składniki mineralne tj. żelazo, wapń, potas, magnez i fosfor, dlatego dynia wykazuje również pozytywny wpływ na pracę serca oraz układu nerwowego.

W dyni, oprócz miąższu, wielu cennych składników odżywczych dostarczają również jej pestki. Świeże wykorzystywane są w walce z pasożytami jelitowymi (owsikami, tasiemcem czy glistą ludzką). Ponadto pestki dyni zawierają sporo magnezu oraz cynku, mającego wpływ na produkcję nasienia u mężczyzn. Cynk wykazuje także dobroczynny wpływ na cerę, przyspiesza gojenie się ran.

Pestki dyni są dodatkowo dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz fitosteroli wzmacniających ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiegających miażdżycy.

Sezon na świeżą dynię trwa od września aż do listopada, natomiast w ciągu roku można wykorzystać tę mrożoną, dobrej jakości.
Czytany 231295 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 październik 2019 13:01