czwartek, 03 październik 2019 13:02

Dieta bez mleczna - wady i zalety

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Coraz więcej osób decyduje się na dietę bez mleczną, argumentując tym, że mleko i jego przetwory są szkodliwe dla dorosłego człowieka i mogą nasilać alergie. Czy słusznie dieta bez mleczna pozwoli nam na lepsze samopoczucie?

 

 
 
Nabiał to bardzo ważna grupa produktów spożywczych. Zaliczamy do niej mleko i jego przetwory – jogurty, sery, kefiry, twarogi itd. Rezygnując z tak szerokiej gamy produktowej pozbywamy się cennego źródła witamin z grupy A, D, K i B, pierwiastków takich jak wapń, cynk magnez oraz pełnowartościowego białka. Nie zapominajmy również o tym, że mleczne produkty fermentowane to także drogocenne probiotyki, pełniące ważną rolę w naszych jelitach oraz wspomagające cały układ trawienny.
Z drugiej strony wykazano, że mleko i jego przetwory często nasilają alergie, zaostrzają zmiany skórne, a jego odstawienie może niwelować astmę, migreny, usuwać patologiczny śluz czy też wspomagać leczenie Hashimoto. Niezbędne jest w takim wypadku poszukiwanie alternatywnych źródeł wapnia, białka i witamin, przeciwdziałając ich niedoborom – znajdziemy je w warzywach strączkowych, orzechach, migdałach, mięsie, rybach, jajach.
Pamiętajmy, że każda dieta eliminacyjna powinna być konsultowana z dietetykiem indywidualnie, gdyż pomimo spodziewanych korzyści, może okazać się, że nie jest dla nas odpowiednia.
Czytany 33614 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 maj 2022 12:10