Catering dietetyczny Fitway Poznań Catering dietetyczny Fitway Poznań
poniedziałek, 20 grudzień 2021 12:11

Jak wybrać odpowiedni catering dietetyczny? 7 najlepszych wskazówek ! Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Paradoksalnie większość osób korzystających z usług diet pudełkowych nie chce się odchudzać - głównym powodem przemawiającym za kupnem pudełek jest po prostu oszczędność czasu i większa świadomość w kwestii zdrowego odżywiania. W sytuacji, w której jesteśmy aktywni zawodowo, a obowiązki nie kończą się z chwilą wyjścia z miejsca pracy zadbanie o właściwe odżywianie staje się problemem. Codzienna dostawa całodniowej, zbilansowanej i odpowiednio do nas dobranej diety, dostarczonej pod same drzwi okazuje się być świetną alternatywą.

Jak wybrać idealny catering dietetyczny, aby nie zgotować sobie kłopotów ?


Obecny rynek dostawców diety pudełkowej jest bardzo szeroki. Możemy wybierać spośród
przedsiębiorstw obsługujących cały kraj oraz  małych, lokalnych firm czy restauracji.
Wybór odpowiedniego cateringu wiąże się więc z niemałym wyzwaniem, dlatego podpowiadamy, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby zamówić najlepszą dietę pudełkową i nie najeść się stresu :)  1. Personalizacja zamówienia

Prawie każda firma zajmująca się dowozem cateringów pudełkowych ma już w swojej ofercie plany wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe czy bez laktozy. Aby jednak w pełni dostosować dietę do preferencji klienta ważne jest, by miał on możliwość wykluczenia nielubianych produktów, całych grup produktów, a nawet konkretnych posiłków. Taka możliwość sprawi, że dieta będzie skuteczniejsza, bo zamawiający nie otrzyma dania, którego od dziecka nie lubi lub składnika, na który jest uczulony, przez co cały posiłek mógłby trafić do kosza. Warto również wybrać taki catering który oferuje rezygnację z całego dania, umniejszając tym samym cenę. Nie każdy posiada nawyk jedzenia 5 posiłków, warto więc mieć możliwość wybrania 3 lub 4 posiłków.


Nie istnieje jedna dieta dobra dla wszystkich, personalizacja planu żywieniowego jest więc bardzo istotna. Dobre firmy cateringowe proponują darmową konsultację z dietetykiem osobom nie będącym pewnym jaką dietę wybrać.

 2. Różnorodność, sezonowość oraz jakość diety. 

Ważne, by plany żywieniowe były opracowane w oparciu sezonowość owoców i warzyw, które w okresie zbiorów mają najwięcej wartości odżywczych. We wrześniu w menu powinny znaleźć się figi, dynie i śliwki, a w maju szparagi, botwinka czy rabarbar. Warto również znać źródło pochodzenia surowców, gdyż wybieranie lokalnych i sezonowych produktów ogranicza czas długiego ich transportu, co w efekcie niweluje potrzebę ich konserwowania i  wpływa na ich jakość, m. in na zawartość witamin i substancji o właściwościach antyoksydacyjnych. Ponadto, posiłki nie powinny powtarzać się w bliskim okresie czasu, powinny być różnorodne, kolorowe i zachęcać wyglądem. Jadłospisy powinny być ułożone przez zespół specjalistów w dziedzinie dietetyki – dzięki temu będziemy pewni, że dieta jest zbilansowana pod kątem składników odżywczych i dopasowana do potrzeb organizmu.


   3. Nadzór dietetyka

W cateringu dietetycznym planowaniem, przygotowaniem i monitorowaniem diety powinien zajmować się dyplomowany dietetyk. Oczywiście Ty wiesz, jaki cel chcesz osiągnąć, jednak nad wyborem optymalnej kaloryczności diety powinien czuwać specjalista. Powszechne na stronach firm cateringowych kalkulatory, mogą przybliżyć Twoje zapotrzebiowanie energetyczne, jednak specjalista powinien to potwierdzić. Nie każdy klient potrafi sam oszacować swoje zapotrzebowanie energetyczne, oraz plan dietetyczny, a w profesjonalnej firmie nie powinno się tego od niego wymagać. 

Dodatkowo
bezpłatna opieka dietetyka powinna być Ci obowiązkowo zagwarantowana podczas trwania umowy. Równie ważne jest merytoryczne przygotowanie osoby zajmującej się dietoterapią. Zanim zamówisz, spytaj kto opracował dla Ciebie Twój plan żywieniowy. Tylko jadłospis przygotowany przez dyplomowanego dietetyka, uwzględniający twoje parametry oraz styl życia daje gwarancję, że Twoja dieta będzie optymalnie zbilansowana i efektywna.

Dietetyk powinien zwracać uwagę nie tylko na korzyści ale również zagrożenia, które mogą pojawić się w czasie diety. Jego pomoc przy wyborze odpowiedniego planu żywieniowego  musi być rzetelna, ponieważ ponosi odpowiedzialność za zdrowie klienta.             


4. Catering lokalny czy ogólnokrajowy?

Istotną kwestią, na jaką należy zwrócić szczególną uwagę jest to czy dana firma dostarcza swoje posiłki lokalnie czy też działa w całej Polsce. W przypadku dużych firm obsługujących klientów w całym kraju trudno mówić o indywidualnie dopasowanej diecie, ponieważ w dużej mierze są to produkcje na skalę masową. Fabryki cateringowe kuszą sporymi promocjami, oferują nam programy lojalnościowe, a na portalach społecznościowych znane osoby zapewniają o wysokiej jakości pudełek. To wszystko ma wzbudzić zaufanie i nakarmić oczy, ale jest zabiegiem marketingowym i nie jestesmy w stanie zweryfikować rzetelności tych obietnic. Trudno oczekiwać codziennych świeżych posiłków w momencie, w którym nasze jedzenie przyjeżdża do nas z drugiego końca Polski. Nie wpływa to dobrze ani na nasze zdrowie ani na środowisko. Ważne jest również doświadczenie firmy w świadczeniu usług gastronomicznych oraz jak długo funkcjonuje na rynku. Te informacje są zawsze dowodem na solidność i jakość świadczonych usług niezależnie od rodzaju branży.

Zaufajmy firmie działającej lokalnie, w regionie, w którym mieszkamy. Takie cateringi zwykle mają mniejszą skalę produkcji, krótszy łańcuch dostaw, szybszy dowóz zamówienia z zakładu do klienta oraz bardziej indywidualne podejście do klienta. Korzystają również z dostawców, których produkcja np mięsa również odbywa się na mniejszą skalę, co przekłada się na jakość produktu i ochronę środowiska.


  1. Dostawy 

Ważne by była indywidualnie dopasowana do stylu życia i nie zaburzała planu dnia. Od poniedziałku do piątku dostawa do pracy, a w weekend do domu na obrzeżach miasta? - dla firmy przyjaznej klientowi nie powinno być to żadne utrudnienie. We wtorki i czwartki dostawa poranna, a w pozostałe dni wieczorna?  Paczka pozostawiona na recepcji w pracy, powieszona na klamce czy dostarczona do rąk własnych? To nie powinno stanowić  problemu. W każdej sytuacji klient powinien mieć możliwość kontaktu z osobą zajmującą się obsługą klienta lub bezpośrednio z kurierem w celu umawiania lub modyfikacji sposobu dostawy. 

Zwróćmy uwagę na to, czy kurierzy są zatrudniani bezpośrednio przez wybrany przez nas catering czy też pochodzą z firmy zewnętrznej. W tym drugim przypadku możemy liczyć się z dużą zmiennością kurierów a w efekcie koniecznością ponawiania dotychczasowych ustaleń.

którym za każdym razem będzie trzeba tłumaczyć sposób dostawy, a w konsekwencji nawet pomyłkach w dostawie, szerokim przedziałem pory dostaw, mogącym dezorganizować nasz rytm dnia i zwykle wydłużonym czasie transportu posiłków, mogących pogorszyć ich jakość. 


4. Składanie zamówień

To punkt nieco mniej istotny, ale nadal ważny. Nikt z nas nie lubi tracić czasu na zbędne formalności, dlatego proces ten powinien być szybki, łatwy i wygodny. Dobrze jeśli firma posiada sklep internetowy z przejrzystymi zasadami. Sprawdź, czy firma umożliwia kontakt telefoniczny. To ważne dla szybkiego załatwienia spraw w przyszłości. Dużym plusem będzie szeroki wybór sposobu płatności – gotówką, tradycyjnym przelewem, blikiem czy płatność online. Ułatwieniem może też okazać się możliwość zamówienia dnia testowego, który da nam pewien pogląd na temat smaku i kaloryczności posiłków. Wiele firm oferuje też wsparcie dla rodziny osoby zamawiającej, osoba korzystająca z całodziennego wyżywienia może zamówić przy okazji dietetyczne obiady dla domowników, które z reguły są problemem dla osoby zamawiającej catering.


Warto zwrócić również uwagę na termin realizacji zamówienia. Jeśli zamówienie może być u nas praktycznie „na już”, nie możemy wymagać, że będzie ono dostosowane dla nas indywidualnie, a raczej „wzięte z półki”.


5.  Niezbędne informacje 

I na koniecdostarczane do nas pudełka powinny być rzetelnie opisane. Niezbędne jest podanie nazwy posiłku oraz kaloryczności (otrzymując 5 niepodpisanych pudełek nasuną się pytania ‘czy jest to śniadanie, czy może podwieczorek i czy mogę zjeść je na kolację?”;) Dodatkowo warto aby na etykiecie znalazły się informacje takie jak : rodzaj diety, sposób podania (na ciepło lub na zimno), ilość kcal, temperatura przechowywania, dzień tygodnia, na który przeznaczony jest posiłek - ważne podczas dostaw weekendowych, gdzie nierzadko posiłki dostarczane są razem na sobotę i niedzielę.


Dokładnie opisane pudełko daje gwarancję, że trafi ono do właściwej osoby i minimalizuje ryzyko pomyłek podczas dostawy do klienta. 

Ważne jest także pytanie klientów o opinie – np. w formie prostej ankiety mailowej. To wielki plus dla firm zajmujących się dietami pudełkowymi. Umożliwia to większe zagłębienie się w preferencje klientów czy zauważenie ewentualnych błędów, a w konsekwencji zapewnienie jeszcze lepszej usługi. Jak widać wybór właściwego cateringu dietetycznego wiąże się z nie lada wyzwaniem. Warto wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, ponieważ to one definiują rzetelność filmy. Wiele film oferuje możliwość skorzystania z dnia testowego, który zwykle jest w atrakcyjnej cenie i pozwoli na lepsze poznanie danego cateringu. Taki dzień próbny z pewnością ułatwi decyzję zamówienia diety na dłużej bądź rezygnacji.

Czytany 759 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 maj 2022 12:07