fitway

fitway

czwartek, 18 czerwiec 2020 09:49

Seitan - z czym to się je ?

środa, 08 styczeń 2020 13:32

Odmień siebie z Nowym Rokiem !

„Nowy Rok, nowa Ja” - bardzo częste postanowienie noworoczne wśród wielu z nas. W celu zrzucenia zbędnych kilogramów zacznij od kilku podstawowych zasad, a wybierając jedną z naszych diet będzie to jeszcze łatwiejsze.

Przypraw to idealny sposób na naturalne wzmocnienie organizmu i urozmaicenie diety pudełkowej. Warto więc w sezonie jesienno zimowym dodatkowo wspomóc swój organizm i ogrzać go od środka. Właściwości lecznicze niektórych z nich dodatkowo wspomagać będą w walce z przeziębieniem i osłabieniem organizmu. Czy wiesz juz co stosować aby nie dać się jesieni ? :) 

Otyłość to niewątpliwie plaga dzisiejszych czasów. Półki sklepowe wypełnione po brzegi niezdrwymi przekąskami, życie w biegu, brak regularności i harmonii w jedzeniu. Wszystko to nie sprzyja naszemu samopoczuciu, tyjemy w zastraszającym tempie i to z wielką łatwością. Przekłada się nie tylko na nasz wygląd i samoocenę, ale także na zdrowie i jakość życia. Wraz z wzrostem masy ciała rośnie ryzyko zachorowań na nowotwory układu pokarmowego, cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę. Dodatkowo większa masa ciała powoduje obciążenie stawów prowadząc do zwyrodnień i częstszych urazów. Jak możemy walczyć z tym zjawiskiem ?  Przedstawiamy kilka trików, które z pewnością przyczynią się do pozytywnej zmiany :

czwartek, 03 październik 2019 13:02

Dieta bez mleczna - wady i zalety

Coraz więcej osób decyduje się na dietę bez mleczną, argumentując tym, że mleko i jego przetwory są szkodliwe dla dorosłego człowieka i mogą nasilać alergie. Czy słusznie dieta bez mleczna pozwoli nam na lepsze samopoczucie?
poniedziałek, 16 wrzesień 2019 12:10

Dieta dla osób 40+

Dieta dla osób 40+ to już nie tylko odchudzanie i względy estetyczne, ale profilaktyka wielu chorób. Co warto wiedzieć gdy wkroczymy w ten wiek ?

wtorek, 26 wrzesień 2017 08:56

Dynia - jesienna piękność pełna zdrowia

Cenne właściwości dyni wykorzystywane są od bardzo dawna zarówno w kuchni jak i w medycynie naturalnej.
Można ją spotkać w wielu odmianach, które różnią się kształtem, smakiem oraz niektóre strukturą. Cześć gatunków nadaje się do pieczenia ciast, zup lub do włożenia do słoika na zimę. Niektóre pełnią także funkcję ozdobną.
wtorek, 22 sierpień 2017 12:59

Pomidorowy zawrót głowy

Pomidor, według określenia botanicznego, to owoc. Może on przyjmować różne formy oraz barwy, od małych pomidorków koktajlowych do dużych bawolich serc. Każda odmiana tego warzywa ma swoje zastosowanie w kuchni. Bez względu jednak na wielkość, czy barwę – powinniśmy pomidory jeść.
wtorek, 01 sierpień 2017 10:31

Zielona herbata niedoceniona skarbnica zdrowia

Camellia sinensis to roślina, z której pozyskuje się herbatę. Jej liście i pączki są wykorzystywane do produkcji wielu gatunków herbat, z których słyną Chiny. Rodzaj herbaty oraz jej smak zależy od pory zbiorów, dojrzałości liści, stopnia ich fermentacji oraz regionu z którego pochodzi.

Strona 1 z 3